Projekt Gustav Mahler Jubilee 2010/2011

Společnost Gustava Mahlera, která v devadesátých letech obnovila a dnes provozuje rodný dům Gustava Mahlera v Kalištích u Humpolce a organizuje festival Hudba tisíců – Mahler Jihlava, chystá v letech 2010 a 2011 velké mezinárodní oslavy v Kalištích, Jihlavě a na dalších místech České republiky.

Součástí oslav, kterých se zúčastní jak řada měst a míst v České republice, tak řada subjektů a institucí nejen v České republice, ale i v zahraničí, bude i devátý a jubilejní desátý ročník mezinárodního hudebního festivalu Hudba tisíců v roce 2010 a 2011, který Společnost Gustava Mahlera pořádá ve spolupráci se Statutárním městem Jihlava, Krajem Vysočina a dalšími partnery a subjekty.

Na těchto festivalech zazní zejména Mahlerova orchestrální tvorba v konfrontaci s hudbou Antona Brucknera, Richarda Strausse, Dmitrije Šostakoviče.

Na slavnostním koncertu v rodném domě Gustava Mahlera v Kalištích u Humpolce 7. VII. 2010 vystoupí barytonista Thomas Hampson, který se stal mezinárodním patronem celé rekonstrukce a vystoupil zde již v roce 1998 při otevření této významné památky.

Veřejnost by měla mít možnost sledovat celý průběh slavností prostřednictvím internetového přenosu a v dalších médiích.

„Mahlerovská“ delegace vedená vnučkami Gustava Mahlera Marinou a Almou spolu s dalšími umělci včetně našich významných osobností se zúčastní odhalení sochy Gustava Mahlera, jejímž autorem je Jan Koblasa, v Jihlavě na místě v roce 1939 vypálené synagogy. Zároveň zde bude otevřen pamětní „Park Gustava Mahlera“.

Součástí mahlerovských oslav v roce 2011 bude i rozsáhlá vědecká konference v Jihlavě, na kterou budou pozvány takové osobnosti jako Donald Mitchell, Henry Louis de La Grange, Norman Lebrecht, David Matthews, a další.

Rozsáhlý program mahlerovských aktivit byl zahájen na pátém ročníku festivalu Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2006 ve spolupráci se Společností Friedricha Rückerta a bude pokračovat dalšími akcemi. V září 2008 si Praha a další místa připomněla jubileum Světové premiéry Symfonie č. VII Gustava Mahlera, kdy „Výstavní orchestr“, jehož významnou součástí byla i Česká filharmonie, dirigoval Gustav Mahler. I další připravované akce by měly přiblížit vztah Gustava Mahlera k území a kultuře nynější České republiky, národnostní, náboženské a filozofické vazby ve střední Evropě a zároveň upřesnit řadu tradovaných údajů, legend a mýtů.

DEN GUSTAVA MAHLERA NA VYSOČINĚ www.mkcr.cz
www.jihlava.cz
www.kr-vysocina.cz

www.zentiva.cz

www.bosch.cz

Mahler Jihlava 2010

Lesní společnost Ledeč nad Sázavou

Mahlerovské reminiscence v Bruselu

czechtourism.com

pragoplakat.cz

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

133 premier

Opera PLUS